Domů · Pojmy

Pojmy

Význam hodnot v technických listech srozumitelně: co která hodnota měří, v jaké jednotce a jak ji číst.

Teplo

Jak dobře izoluje

m²K/W

R, tepelný odpor

Co to je. Do jaké míry vrstva nebo skladba klade odpor prostupu tepla.

Jak se čte. Čím vyšší hodnota, tím lépe izoluje. U jednoho materiálu je R tloušťka v metrech dělená λ.

U Isoflect
  • Reflexní sestava ve dvou vrstvách: R = 2,09 m²K/W, naměřeno na sestavě Gold + 6 cm vzduchu + Multistrat (Lambda-Meter EP500e, při 10 °C a 15 K).
  • Reflexní sestava ve čtyřech vrstvách: R = 3,01 m²K/W, hodnota odvozená ze zkušebního protokolu INCD URBAN-INCERC č. 7039 / 18.10.2023.
  • Wolle P1500, 10 cm, samotný materiál: 0,10 m ÷ 0,038 W/mK = 2,63 m²K/W (výpočet z deklarované hodnoty λ uvedené v technickém listu).
W/(m·K)

λ, součinitel tepelné vodivosti

Co to je. Jak snadno materiál vede teplo.

Jak se čte. Čím je nižší, tím lépe materiál izoluje. λ popisuje materiál, nikoli tloušťku: R závisí na obou.

U Isoflect
  • Wolle P2100: λ₁₀ = 0,035 W/(m·K).
  • Wolle P800 a P1500: λ₁₀ = 0,038 W/(m·K).
Zdroj: technické listy Wolle, zkouška podle SR EN 12667.
W/(m²·K)

U, součinitel prostupu tepla

Co to je. Kolik tepla projde jedním m² při rozdílu teplot 1 °C mezi interiérem a exteriérem.

Jak se čte. Čím je nižší, tím lépe. U = 1/R.

Příklad výpočtu
  • Wolle P1500, 10 cm, samotný materiál: R = 2,63 m²·K/W, tedy U = 1 ÷ 2,63 ≈ 0,38 W/(m²·K).
U skutečné stěny nebo střechy se U vypočítá pro celou skladbu, s odpory při přestupu tepla na površích a s dřevem či kovem nosné konstrukce (SR EN ISO 6946).
kWh/m²/rok

Ušetřená energie

Co to je. Energie ušetřená za rok na každém m², vypočtená oproti neizolované střeše.

Jak se čte. Čím je vyšší, tím více se ušetří. Po vynásobení plochou udává roční úsporu domu.

U Isoflect
  • Reflexní sestava ve dvou vrstvách: 176 kWh/m²/rok.
  • Reflexní sestava ve čtyřech vrstvách: 202 kWh/m²/rok.
Vypočteno oproti neizolované střeše, v klimatických podmínkách Rumunska.
Záření

Hliníková strana

mezi 0 a 1

Emisivita

Co to je. Emisivita 0,05 znamená, že hliníková strana vyzařuje pouze 5 % tepla, které by vyzařoval běžný povrch, a proto nepředává teplo sáláním.

Jak se čte. Čím je nižší, tím lépe.

U Isoflect
  • Reflectiva Gold, Silver, Multistrat, Bronze a Roof Pro: 0,05.
  • Roof Optim: 0,18, i po zestárnutí.
Zdroj: technické listy, zkouška podle prEN 15976.
%

Reflektivita

Co to je. Podíl sálavého tepla, který dopadne na fólii a je odražen zpět.

Jak se čte. Čím je vyšší, tím lépe.

U Isoflect
  • Reflectiva Gold, Silver a Multistrat: 95–97 %.
  • Roof Pro: 95–97 %.
Zdroj: technické listy produktů.
Vodní pára, voda a oheň

Jak se membrána chová

m

Sd, difuzní odpor vůči vodní páře

Co to je. Do jaké míry membrána brání průchodu vodní páry, vyjádřeno jako ekvivalentní tloušťka vzduchu.

Jak se čte. Vysoké Sd = parozábrana. Nízké Sd = difuzní membrána, která umožňuje odchod vodní páry.

U Isoflect
  • Parozábrana: Reflectiva Gold, Silver a Multistrat, Sd = 190 m; Reflectiva Bronze, Sd = 140 m.
  • Difuzní membrána: Roof Pro, Sd = 0,045 m; Roof Optim, Sd = 0,07 m.
Zdroj: technické listy produktů.
třída

W1, vodotěsnost

Co to je. Nejlepší třída vodotěsnosti pro membrány.

Jak se čte. Třídy jsou W1, W2 a W3; W1 je nejlepší.

U Isoflect
  • Roof Pro a Roof Optim: W1, i po stárnutí.
Zdroj: technické listy, zkouška podle EN 1928 / EN 13859-1.
třída

C-s2,d0, reakce na oheň

Co to je. Třída reakce na oheň: C znamená omezený příspěvek k požáru, s2 mírnou tvorbu kouře, d0 žádné hořící kapky.

Jak se čte. Písmena jdou od A1 po F; čím blíže je písmeno k A, tím méně materiál přispívá k požáru. U kouře je s1 lepší než s3; u kapek je nejlepší d0.

U Isoflect
  • Wolle: C-s2,d0, bez žhavých kapek.
Zdroj: technické listy Wolle, klasifikace podle EN 13501-1.
g/m²

Hmotnost na jednotku plochy

Co to je. Hmotnost jednoho metru čtverečního výrobku.

Jak se čte. Udává, kolik materiálu připadá na každý m² a kolik váží role.

U Isoflect
  • Reflectiva Bronze: 125 g/m². Roof Optim: 155 g/m². Roof Pro: 230 g/m².
  • Wolle: číslo v názvu udává hmotnost na m², například Wolle P1500 má 1500 g/m².
Zdroj: technické listy, zkouška podle EN 1849-2.
Tepelná hmota

Schopnost akumulace tepla

J/kgK

Měrná tepelná kapacita, c

Co to je. Energie, kterou kilogram materiálu potřebuje k ohřátí o 1 °C.

Jak se čte. Čím vyšší hodnota, tím více tepla materiál na každý kilogram akumuluje. Nevypovídá však nic o kvalitě izolace: tu vyjadřují λ a R.

kJ/m²K

Tepelná kapacita vrstvy

Co to je. Kolik tepla akumuluje m² vrstvy při ohřátí o 1 °C: hustota × c × tloušťka.

Jak se čte. Těžké a tlusté materiály akumulují mnoho tepla; lehké materiály akumulují málo. Příklady výpočtu s hodnotami z tabulky:

  • Beton tl. 15 cm (2 400 kg/m³): 2 400 × 1 000 × 0,15 = 360 kJ/m²K.
  • Sádrokarton tl. 12,5 mm (900 kg/m³): 900 × 1 000 × 0,0125 ≈ 11 kJ/m²K.
hodin

Fázový posun

Co to je. Zpoždění mezi nejteplejším okamžikem venku a nejteplejším okamžikem na vnitřním povrchu stěny nebo střechy.

Jak se čte. Větší fázový posun přesouvá teplotní špičku k večeru nebo na noc, kdy ji lze odvětrat. Závisí na hmotnosti, měrné tepelné kapacitě a λ všech vrstev, nikoli na jediném materiálu. Vypočítává se podle SR EN ISO 13786.

Výhody a nevýhody

Výhody
  • V létě tepelná hmota tlumí a zpožďuje teplotní špičky.
  • Teplota v místnosti kolísá během dne méně.
  • Teplo ze slunce nebo z vytápění se akumuluje a postupně uvolňuje.
Nevýhody
  • Místnost se prohřívá obtížně, zejména při občasném užívání, například u rekreačního domu.
  • Po několika tropických dnech nabitá hmota uvolňuje teplo do interiéru i v noci, pokud ji nelze odvětrat.
  • Nenahrazuje izolaci: v zimě snižuje tepelné ztráty tepelný odpor R, nikoli hmotnost.
  • Vlhký materiál akumuluje více tepla, ale také jej snáze vede; SR EN ISO 10456 koriguje λ v závislosti na vlhkosti.

Typické hodnoty měrné tepelné kapacity

MateriálHustota, kg/m³c, J/kgK
Voda při 10 °C1 0004 190
OSB6501 700
Konstrukční dřevo5001 600
Expandovaný polystyren10–501 450
Minerální vata10–2001 030
Vzduch1,231 008
Beton2 4001 000
Sádrokarton9001 000
Hliník, slitiny2 800880
Ocel7 800450

Zdroj: tabulkové návrhové hodnoty, EN 12524:2000, tabulky 1 a 2, převzaté do SR EN ISO 10456.

Reflexní membrány a Wolle jsou lehké materiály: mají malou hmotnost na m², a proto akumulují málo tepla. Jejich úlohou ve skladbě je zabránit prostupu tepla, a to prostřednictvím R a emisivity, nikoli jej akumulovat.

Hluk

Zvuková izolace

dB

Decibel

Co to je. Jednotka, ve které se měří hladina hluku. Stupnice je logaritmická: pokles o 3 dB znamená poloviční akustickou energii a pokles o 10 dB znamená desetinu.

Jak se čte. U hluku znamená méně dB větší ticho. U izolace platí, že čím více dB je zadrženo, tím lépe.

mezi 0 a 1

αw, zvuková pohltivost

Co to je. Vážený součinitel zvukové pohltivosti: jaká část zvuku dopadajícího na materiál je pohlcena, místo aby se odrazila zpět do místnosti. Stanovuje se podle SR EN ISO 354 a SR EN ISO 11654. Obdobná hodnota používaná v Americe se nazývá NRC.

Jak se čte. Čím blíže je hodnota 1, tím více materiál pohlcuje a tím menší je v místnosti ozvěna.

dB

Rw, index neprůzvučnosti

Co to je. Kolik decibelů vzduchového hluku, například hlasů nebo televize, zadrží celá stěna nebo stropní konstrukce. Měří se podle SR EN ISO 10140 a vyjadřuje se podle SR EN ISO 717-1.

Jak se čte. Čím vyšší hodnota, tím lépe. Rw se vztahuje na celou stěnu: závisí na deskách, konstrukci, utěsnění a na zvukově pohltivém materiálu v dutině.

Wolle a hluk

Technický list Wolle popisuje vlákno jako zvukově pohltivé. Umístěné v dutině příčky nebo lehké stropní konstrukce pohlcuje část zvuku, který by se dutinou šířil.

Hodnoty αw a Rw se na této stránce uvádějí pouze na základě zkušebních protokolů.

Referenční normy

SR EN ISO 6946 (R a U stavebních prvků) · SR EN 12667 (λ) · SR EN ISO 10456 a EN 12524 (tabulkové návrhové hodnoty, měrná tepelná kapacita) · SR EN ISO 13786 (fázový posun) · prEN 15976 (emisivita) · EN ISO 12572 a EN 1931 (Sd) · EN 1928 a EN 13859-1 (W1) · EN 13501-1 (reakce na oheň) · EN 1849-2 (plošná hmotnost) · SR EN ISO 354, SR EN ISO 11654 (zvuková pohltivost) · SR EN ISO 10140, SR EN ISO 717-1 (izolace proti vzdušnému hluku).

Hodnoty produktů jsou hodnoty uvedené v technických listech, které jsou dostupné na stránce Dokumentace.

Sdílet tuto stránku

Pošlete ji někomu, kdo izoluje dům. Najdete nás také na WhatsAppu a na sociálních sítích.